Menu Zamknij

Raczki Climbing Technology Ice Traction Crampon Plus

Na grupach związanych z górami bardzo często pojawia się pytanie o konieczność zabierania ze sobą raczków – o to, czy da się pokonać szlak bez ich zakładania. Być może tak … ale co będzie jeżeli pogorszy się pogoda i pojawi się lód ?

Oczywiście nie zamierzam się wymądrzać – chcę tylko pokazać jak łatwo i stosunkowo niedrogo zapewnić sobie względne bezpieczeństwo na trasie. Ja również podchodziłem do tego tematu dość sceptycznie, aż nie złapałem się sam we własne sidła.

Schodząc z Pilska po średnio udanym wschodzie Słońca trafiliśmy na bardzo oblodzony odcinek. Szliśmy jak dwie baletnice uważając na każdy krok. Było śmiesznie aż do momentu, kiedy ziemia uciekła mi spod butów i zaliczyłem dość spektakularną glebę. Poczułem ciepło rozchodzące się po udzie i miałem już wizję wstydu podczas transportu na dół na noszach GOPR ! Kolega pytał, czy zabrać 2 pary, ale po co, na co, przecież jestem twardzielem !

Kolejny planowany wyjazd był na Turbacz. Szybko rozpytałem, rozeznałem rynek i znalazłem promocję w sąsiednim sklepie. Niewiele się zastanawiając kupiłem komplet dla siebie i Żony. Padło na  Climbing Technology Ice Traction Crampon Plus. Stosunkowo małe, zgrabne, ale dość mocarne i porządnie wykonane.

http://8a.pl/raczki-turystyczne-climbing-technology-ice-traction-crampons-plus-44-47.html

Raczki Climbing Technology Ice Traction Crampon Plus – wersja mniejsza

Kupując warto zwrócić uwagę na rozmiar, ponieważ jeżeli będą za małe – gumowe elementy będą przeciążone i mogą popękać wystawiane na zimno. Zbyt duży rozmiar spowoduje luźne łańcuszki, które z kolei mogą się przetrzeć, lub zwyczajnie uszkodzić nam buty.

Ich zakładanie może przysporzyć nieco kłopotów – przyda się męska ręka żeby je naciągnąć na buta. Poświęćcie chwilę na poprawne założenie, a oddadzą Wam z nawiązką. Praktycznie ich nie czuć na nogach, a komfort marszu jest nieporównywalny. Byłem w stanie iść pod górę nie używając kijków – zwyczajnie nie traciłem energii na uślizgi.

Doskonale radzą sobie na ubitym śniegu, zmarzniętej warstwie, jak również na szlaku skutym lodem. Na początku ciężko zaufać tak niepozornym zabezpieczeniom, ale uwierzcie mi – dają radę ! Jedyne miejsce, gdzie nie dadzą rady to gruba warstwa luźnego, świeżego śniegu – tu chyba nie pomogą nawet pełne raki z ogromnymi kolcami. W takim przypadku było stabilniej niż w przypadku samego buta, ale dalej noga się osuwała.

No i pamiętajcie, żeby zdjąć je w schronisku 😀 Mogą chcieć się bliżej zaprzyjaźnić w drewnianą podłogą 😉

Po użyciu warto je dobrze wysuszyć, ponieważ może się pojawić rdzawy nalot. Nie przeszkadza on w niczym, nie osłabia stali, ale brzydko wygląda. Ale nie martwcie się, znika przy następnym użyciu.

Jak najbardziej polecam ten produkt, ale zwyczajnie polecam też zabieranie jakichkolwiek raczków na wędrówki nawet na spokojniejsze szlaki. 

Raczki Climbing Technology Ice Traction Crampon Plus – wersja większa

Na koniec polecam również test mojego Kolegi Kuby, który polecił mi sprzęt 🙂

 

Raczki turystyczne – czy to ma sens?

 

Raczki Climbing Technology Ice Traction Crampon Plus

127
9.2

Wygląd

9.0/10

Wytrzymałość

9.0/10

Wygoda użytkowania

9.0/10

Cena

9.5/10

Jakość

9.5/10

Plusy

 • Stosunkowo lekkie
 • Wytrzymałe
 • Wygodne w użytkowaniu
 • Mogą się podobać
 • Zajmują niewiele miejsca

Minusy

 • Zakładanie może sprawić problem

1 komentarz

 1. Marek

  Miałem te raczki, dobrze trzymają ale jest jedna uwaga. Rozmiary są zawyżone i radzę dopasowywać do buta na który będzie się je zakładać. Swoje (XL 44-47) kupiłem opierając się o rozmiar buta i rozmiarówkę producenta. W teorii pasowały na 44, ale w praktyce przy zejściu czub buta mocno wbijał się w uprząż i cały raczek mimo solidnie zaciągniętej taśmy przesuwały się w tył i tylny panel zębaty był luźny. Czasami po zejściu okazywało się, że blacha zsunęła się na bok pięty. Przykład za dużych raczków znajduje się nawet w tym artykule. Zdjęcie buta w niebieskich raczkach (L) na końcu artykułu, blacha zjeżdża na tył pięty, a skrajnych przypadkach może się zsunąć na bok.
  Nie kierujcie się rozmiarówką tylko przymierzajcie na żywo! Za luźne raczki oprócz tego, że mogą się zsunąć, mogą także uszkodzić but.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.