Menu Zamknij

Garmin Forerunner 910XT – recenzja, zdjęcia

Przyznam się Wam całkowicie bez bicia, że seria zegarków triatlonowych do których niewątpliwie należy Garmin 910XT jakoś do mnie nie przemawiała. Próbowałem sobie wmówić, że zegarek dla biegacza musi być mały, zgrabny.

Po otworzeniu przesyłki zadziałała zasada, jak w którejś reklamie samochodu.
“Ma pan rodzinę ? Nie ! To po co panu combi …. BO CHCE !”


No właśnie, ja też chcę ! Chcę więcej, bo każdy dzień, to nowe możliwości, nowe funkcje tego cacka !
Tak, to zdecydowanie zabawka dla dużych chłopców, bo mniejszym może być po prostu za duży 🙂
Ale dość zachwalania, czas przejść do konkretów.

Fot. https://buy.garmin.com/pl-PL/PL/wearables/10002/forerunner-910xt/prod90671.htmlPIERWSZE WRAŻENIE

       Pierwszy kontakt z zegarkiem i już wiesz, że tego nie da się tak łatwo zniszczyć.Solidna, dość spora konstrukcja. Dobrze spasowane elementy. Dbałość o szczegóły.Przyciski boczne zatopione w gumie, duże łatwe do naciśnięcia nawet w rękawiczkach, a jednocześnie na tyle ciężkie, żeby nie naciskały się samoczynnie.

       To, co rzuca się w oczy i odróżnia go od innych, to solidny pasek z naprawdę pokaźną klamrą. Pasek jest tak zaprojektowany, aby dać poczucie, że nie zgubimy go nawet w najtrudniejszym terenie, a dodatkowo Producent zadbał, aby nic się nam nie obijało przy nadgarstku.

Co znajdziemy w zestawie ?

  • zegarek
  • ładowarkę sieciową z gniazdem USB
  • klips z USB do ładowania urządzenia
  • USB stick z ANT+
  • pas do tętna, który spotkałem we wszystkich poprzednich modelach
  • papierki, instrukcje, informacje

Otwieramy, ładujemy i do dzieła !

URZĄDZENIE W AKCJI

Szybka zmiana dyscyplin

910XT jak wspomniałem wczesniej jest urządzeniem z przeznaczeniem triatlonowym, toteż nie dziwi w nim mnogość ustawień związanych z konfiguracją dyscyplin właśnie z tym sportem związanych.
Długie naciśnięcie guzika i mamy możliwość szybkiej zmiany dyscypliny.
Każda dyscyplina posiada własne ustawienia, począwszy od ekranów, po preferencje związane z jednostkami e.c.t.

Ogromny ekran umożliwia
wyświetlenie naprawdę sporej liczby informacji. Przy ustawionych 4-ech polach wyświetlania informacje nadal były duże i czytelne. To na pewno spory plus, zwłaszcza w terenie, podczas ciężkich warunków.

Nawigacja do startu

Urządzenie posiada GPS !. Szkoda byłoby nie skorzystać mając tak wielki ekran. Opcja służy do zapisu śladu trasy, co jest oczywistym zastosowaniem. Posiada jednak opcję dużo bardziej ciekawą, otóż umożliwia uruchomienie nawigowania do startu, w przypadku, gdybyśmy się zgubili np. w lesie. Super sprawa !
Możemy też ustawić współrzędne miejsc, które mogą nas interesować na trasie i w bardzo prosty sposób zostać zaprowadzeni przez nasz komputer na nadgarstku.

Ładujemy baterię

   Jak na rozmiar przystało, 910XT posiada pokaźną baterię. Producent podaje czas działania do 20h. Wydaje mi się, że egzemplarz, który był u mnie miał już trochę słabszą baterię, jednak spokojnie 14 h treningów z właczonym GPS wytrzymywał.

Uwaga warta podkreślenia !
W pomieszczeniu warto wyłączyć odbiornik GPS, gdyż urządzenie potrafi dosłownie połknąć energię z baterii.

Ładowanie odbywa się ekspresowo. W skrajnych przypadkach wystarczało mi 15 minut, aby naładować urządzenie na 10 km treningu, czyli na około godzinę działania. Cała bateria ładuje się około
50 – 60 minut. Ekspresowo chciałoby się powiedzieć.

ANT+ pod USB

Transmisja danych i synchronizacja danych odbywa się poprzez dołączony w zestawie USB ANT+. Szybka, łatwa instalacja i nie ma konieczności podłączania za każdym razem urządzenia fizycznie do kabla.

Kabel służy tylko i wyłącznie do ładowania !W triatlonie wprawdzie go nie sprawdziłem, ale przejechał ze mną sporo kilometrów w różnych warunkach.

Sporo razem przebiegaliśmy, zdarzyło się nawet wspólne morsowanie, więc można powiedzieć, że znamy się jak łyse konie 🙂

Nie znam się niestety na kwestii pływania,więc w tym temacie powiem tylko, że jest wodoszczelny. Oczywiście pasek HR na basen z nami nie idzie !Zasięg GPS łapie praktycznie od razu po wyjściu z pomieszczenia. Potrafi sobie poradzić nawet przy słabym sygnale. To jego ogromny plus. Nie miał kłopotu nawet w bardzo pochmurne dni. 
FUNKCJE

Urządzenie pozwala na rejestrowanie najważniejszych danych dla:

  • biegu
  • jazdy na rowerze
  • pływania (basen, otwarty akwen)
  • inne (jazda na nartach)

W ramach tych trybów oferuje tryb MULTISPORT, czyli szybkie przełączanie się za pomocą jednego przycisku między dyscyplinami sportu.

Analiza z pomocą mapy

Posiada możliwość wgrania planów treningowych, treningów, tak samo, jak jego poprzednicy.

Dzięki sporemu wyświetlaczowi umożiwia analizę z poziomu zegarka nie tylko dancych liczbowych, ale również danych na mapie.

       
         Dla lubiących się ścigać znajdziemy funcję VIRTUAL PARTNER, czyli wyścig z wirtualnym biegaczem. Rywalizujemy ze ściśle określonym tempem, co zostaje zobrazowane w postaci biegaczy, oraz informacji o brakującym czasie, lub czasie przewagi nad założonym tempem. Dodatkowo znajdziemy w nim funkcję VIRTUAL RACER, czyli współzawodnictwo z własnymi rekordami.

         Posiada wszelkie potrzebne alerty, autopauzę, pomiar tętna spoczynkowego, informacje o przekroczeniu tempa, tętna, czasu e.c.t., więc na tej płaszczyźnie również znajdziemy potrzebne funkcje

        Z ciekawych funkcji nie związanych bezpośrednio z bieganiem. Mamy możliwość zablokowania przycisków, co zapobiega przypadkowemu naciśnięciu. Istnieje możliwość szybkiej zmiany jasności, a także bardzo szybkiego podświetlenia zegarka, poprzez dwukrotne stuknięcie w szybkę. Ta ostatnia funkcja jest bardzo wygodna podczas treningów w nocy.

PODSUMOWANIE

       Urządzenie stosunkowo duże. Jednak muszę przyznać, że pomimo tego dość zgrabne, wygodne i pewnie leżące na ręce. Wrażenie solidności wykonania towarzyszy nam od samego początku, a dbałość o szczegóły wykonania powinna zadowolić każdego. Może odstraszać nie najniższa cena, jednak są to dobrze ulokowane pieniądze. Zegarek posłuży długie lata i na pewno nie zawiedzie swojego właściciela. 

Regulacja podświetlenia

Ładowanie

Uruchomienie nawigacji do punktu startowego


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.