Menu Zamknij

Eric Orton – Jak biegać świadomie

 Jakiś czas temu trafiła do mnie książka Eric’a Orton’a “Jak biegać świadomie”. 

Brakowało mi nieco czasu na poświęcenie się lekturze, ale kiedy zacząłem czytać, żałowałem, że tak długo z tym zwlekałem.

Książka nie jest stricte “suchym” poradnikiem traktującym o bieganiu. Znajdziemy rozdziały z rozpisanymi treningami, planami treningowymi, opisami ćwiczeń, ale jest to tylko drobna część całej książki.

Eric Orton duży nacisk kładzie na świadomość biegania. Jego szkolenia oparte są na wnikliwych obserwacjach ruchu i sposobu jego wykonywania. Uważa, że każdy może biegać, jednak musi to robić świadomie.

Według Ortona, przy zwróceniu szczególnej uwagi na ruch, sposób stawiania stopy, pracę ramion jesteśmy w stanie nauczyć się biegać bez narażania się na kontuzję. Opisuje to w sposób bardzo przystępny, na podstawie treningu człowieka, który przez złą technikę, nieco za dużą masę nie potrafił biegać bez narażania się na regularne kontuzje. Orton uważa, że najważniejszym mechanizmem jest stopa, która jest podstawą całego biegu i kładzie duży nacisk na jej trening.

W książce znajdziemy opis poprawnej techniki biegu, wraz z ilustracjami, opisy ćwiczeń za pomocą stosunkowo tanich przyrządów, które można zakupić w sklepach sportowych. Jeżeli szukamy tabelek, planów treningowych, rozpisek, również nie będziemy rozczarowani, też znajdziemy to w książce.

Podsumowując, całość mogę powiedzieć, że jest to pozycja, którą warto przeczytać i dołączyć do biblioteczki. Początkującym pozwoli nabrać pozytywnych nawyków, bardziej zaawansowanym otworzy oczy na błędy popełniane i wyrobione przez lata. Zmienia postrzeganie i skłania nas do zatrzymania się i zastanowienia nad tym, co możemy poprawić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.